,,Ја се не жалим што сам пролазио кроз одређене голготе у свом животу зато што знам да има људи који су прошли много горе ствари од мене. Трудим се да себе подсећам на то одрастање и та времена, зато што ме то некако освешћује и тера ме да ценим све што имам данас… Желим да освајaм трофеје, да направим историју за себе, за спорт у Србији, за свој народ”…
Након освајања 4. мјеста на ОИ 2000. год. у Сиднеју, кајакашица Наташа Јанић доноси одлуку да наступа за Мађарску. Mноги нису схватали озбиљност њеног поступка, a Наташа је освајањем укупно 6 олимпијских медаља (три златне), уз више од 20 одличја са свјетских и европских првенстава, дала до знања какав драгуљ је изгубљен, првенствено због немара савеза и државе.
Прије 20 – ак година, Новак Ђоковић (одвећ кадетски шампион Европе) се јавно обратио за помоћ путем медија. Није то направило одјек у складу са очекивањима јер ко је још марио за тенис у земљи у којој већина није знала разлику између форхенда и бекхенда. Но, његова и жеља његове породице да и поред санкција, немаштине, бомби, да и поред зеленашких марифетлука и бројних иностраних понуда, наступа за земљу у којој је рођен – била је јака, отпорна на све задате турбуленције. А какав би то (не)спортски губитак био…
У јануару 2010. Федерер узима АО, уједно и 16. Grand Slam титулу. У том тренутку однос између велике тројке у највећим трофејима био је 16 – 6 – 1. Надал је до краја године приграбио три преостале титуле и скор је био “на око” недохватљивих 16 – 9 – 1.
Међутим, освајањем Дејвис Куп трофеја са Србијом у децембру 2010. године, нешто се преломило. Услиједило је познато шишање “до главе”. Најпре читавог тима Србије, а затим и мање-више комплетног АTP Tour-a. Епилог:
- 93 титуле
- 373 недјеље свјетски број 1 (наставиће се)
- 7 пута број 1 на крају календарске године
- Магичних 16950 бодова (знатно више него други и трећи заједно у том тренутку)
- Рекордних 38 Maстерса 1000
- Сви Мастерси 1000 (минимум два пута)
- Завршни Мастерс (6 пута)
- Позитиван скор са Надалом и Федерером у преко 100 међусобних мечева
- Највише побједа против TOП 10 играча
- Сви Grand Slam трофеји (миним. два пута)
- Сви Grand Slam трофеји истовремено у Новаковом власништву (јун 2016)
Крајње, али не мање важно… 29. јануара 2012. године, Србија је освојила европско злато у ватерполу, европско сребро у рукомету, а Новак је пригрлио свој 3. трофеј у Аустралији. Овог, 29. јануара 2023 године… Ма знате већ… био је то још један тениски “Дан Мрмота”… La decima, #22 🇷🇸 ❤
Preuzeto: Novak Grebostrek/FB
